Mohli bychom si myslet, že proces saunování jako rituálu pochází z Finska. První cestičky nás však zanesou až do třináctého století v oblasti dnešního Ruska. Není ovšem vyloučeno, že se podobné saunovací rituály nepoužívali již za doby kamenné. To je pořádný důvod k zamyšlení, jak sauna ovlivňuje naše zdraví.

Kolébkou tohoto obřadu je samozřejmě Finsko. Principem jde o vystavení těla suchému teplu od 70 až do 100°C. Poté dochází ke zchlazení organismu až na jeho normální teplotu. Při takovém procesu se aktivují tělesné procesy, zrychluje se prokrvení všech končetin. Rituál pomáhá vyplavení škodlivých látek a tedy posílení imunitního systému. Sauna může být skvělým nástrojem, jak dlouhodbě udržovat zdraví našeho těla. A nejen něho, naše psychika nám také poděkuje.

Díky rychlé látkové výměně, může být sauna podpůrným systémem při hubnutí. Teplo velmi dobře působí při bolestech kloubů. Ženy ocení zlepšení bolestí při poruchách menstruačního cyklu. Lidé, kteří pravidelně chodí do sauny, nemají problémy se spánkem ani zažíváním.

Obezřetní by měli být všichni, kdo mají problémy s oběhovým systémem, se srdcem a ledvinami. Pozor, do sauny pouze ve zdravém stavu. Nikdy ne s rýmou ani dlouhodbými potížemi.

Není vyloučeno chodit do sauny s dětmi. Teplo snáší velice dobře a tak můžete pozorovat zlepšení obranyschopnosti. Navíc napomáhá proti astmatu. Je třeba pamatovat, že u dětí jsou všechny reakce rychlejší, proto s nimi nepobývejte v sauně stejně dlouhé intervaly, jako je tomu u dospělých.

Musím se na saunu nějak připravit?

Stejně jako je tomu u jógy, nechoďte s plným žaludkem. Organismus se soustředí na trávení potravy, místo na správnou látkovou výměnu a termoregulaci. Saunování probíhá v určitých intervalech. Začátečníkům se doporučuje kratší doba cca 10 min. Postupně můžeme zvyšovat na 15min. Před prvním vstupem je důležité se osprchovat, ale nechoďte do sauny mokří. Zbytečně by se odpařovala voda a mohlo by se narušit suché prostředí.