Měl jsem možnost udělat rozhovor s paní Janou, který zde uvádím zásadně s jejím svolením. Krátce po rozvodu přišla na doporučení do mé praxe s prosbou o pomoc. Po několika sezeních, díky velké snaze paní Jany a za přispění štěstí se zase vše v dobré obrátilo.

 

Jano, jak dlouho jste žila se svým již bývalým manželem?
15 let. Po šesti letech jsme se vzali, po dvanácti měli první dceru, po dvou letech synka.

 

Měli jste hezký vztah?
Ano, nestěžovala jsem si. Jiný dlouholetý vztah jsem nikdy neměla, tak jsem neměla porovnání. Chtěla jsem dokázat jemu i mému okolí, že jsem tolerantní a v ničem jsem mu nebránila. Až jsem na svou toleranci sama dojela.

 

Jak to?
Ex-manžel měl mnoho koníčků a až zpětně jsem si uvědomila, jaký byl sobec. Měl zajištěný domov, postaráno o děti, o domácnost, ale já byla neustále sama. Vůbec mě jako osobnost nepotřeboval. Mou roli mohla zastat jakákoliv jiná žena.

 

Jak ses cítila?
Byla jsem neskutečně osamělá. Jsem žena, která potřebuje muže, opřít se mu o rameno, popovídat si s ním a trávit společně čas. To jsem neměla a začala jsem propadat úzkostem, byla jsem výbušná a protivná. Nevěděla jsem, co mám dělat. Ex-manžel žádné problémy neviděl nebo vidět nechtěl. Nechtěl je se mnou řešit a tak jsem vše dusila v sobě.

 

Jak to dopadlo?
Navrhla jsem rozvod.

 

Byl manžel překvapený?
Ani ne. Spíš já, s jakou lehkostí souhlasil. Abych pravdu řekla, plácla jsem to v největším zoufalství a čekala nějaké řešení.

 

A to se nestalo?
Ne. Ve velmi brzké době jsem s dětmi odešla.

 

Ulevilo se Vám?
Ne. Byla jsem zoufalá. On byl moje všechno, můj středobod života. Poprvé v životě jsem byla na vlastních nohou. Neměla jsem peníze a než jsem se otřepala, musela jsem si je půjčovat. Život mne nebavil a jedině mé děti mne držely při životě.

 

Neměl muž jinou ženu?
Nevím. Tuším, že ano, ale ruku do ohně bych za to nedala.
Neuvažovala jste o návratu k muži? Pokusit se dát vztah dohromady?
Ne, nikdy! Hrozně mi ublížil, s jakou lehkostí se nás zbavil. Umím odpouštět, ale křivda zůstavá.

 

Máte nového partnera?
Ano. Poměrně brzy jsem si našla svého nynějšího manžela. V době, kdy jsem se cítila ošklivá, vyhublá a bez energie. Hodně mi pomohl a dostal z nejhoršího.

 

Jste šťastná?
Ano, moc. On mi ukázal o čem je partnerské soužití. Jak se dá hezky žít spolu a ne vedle sebe. Pamatuji se, jak se mě každé ráno ptal: „Jak ses vyspala, lásko?“ A já ho podezřívala, že je masový vrah. Nebyla jsem na tak milé chování zvyklá. Aby se muž zajímal o mé pocity … Mimo to jsem potkala další skvělé lidí.(například vás ). Dva muži, kteří mi naslouchali. Hotová pohádka …

 

Litujete něčeho?
Ne. Dostala jsem nafackováno, ale díky tomu teď žiji plnohodnotný život.

 

Můžete říct, jak Vám naše setkání změnilo život?
Dalo mi smysl života a jeden velmi důležitý pocit, že to zvládnu. Jo a vlastně ještě jedno ujištění, že nejsem tak špatná.

 

Děkuji za Váš čas a otevřenost. Přeji mnoho štěstí Jano.

 

Do nelehké životní situace se dostává spousta z nás. Je ale jen málo těch, kteří tyto věci chtějí řešit „z gruntu“. O věcech je potřeba mluvit a ne je v sobě dusit. Život je krátký na to, abychom s ním hazardovali….. Jak se říká „každý je strůjcem svého štěstí …“
Do této situace se nemusí dostat jen ženy, ale i muži. Ti se ještě většinou stydí a myslí si, že jsou slaboši.