Rozhodl jsem se s vámi podělit o mou osobní zkušenost s léčbou atopického ekzému u dětí. Nejedná se o žádného mého klienta, nýbrž o mého nejmladšího synka. Dnes, když tyto řádky píši, už mě hřeje u srdce, že nad tímto nezmarem začínáme vítězit. Nebylo tomu však vždy. Jako rodič jsem si protrpěl své, to vám tedy povím. A skutečně vás chápu, pokud vaše dítě nebo vy samotní tímto neduhem trpíte. Ale dnes není čas na lítost. Dnes pro vás mám svůj příběh, který vás může inspirovat, anebo konečně pomoci. Jistě jste se setkali s mnoha radami. Je pravda, že na atopický ekzém neexistuje univerzální léčba. Není žádná zázračná pilulka nebo mastička, po které byste mohli sáhnout. Ať si to chceme přiznat nebo ne, ekzém má své důvody. A tak je potřeba k tomu přistupovat, s respektem k sobě a svému životu.

Co to je atopický ekzém a jak se projevuje?

U malých dětí se ekzém může objevit kdekoli na těle. Nejčastější jsou záhyby (lokty, kolena), ale také tváře a brada. Atopický ekzém je kožní zánět, který je většinou alergického původu. Je to vlastně forma alergické reakce. Tělo odstraňuje škodliviny skrze kůži a projeví se tak začervenáním na povrchu pokožky. Tato vyrážka později přejde na silně svědící a po rozškrábání mohou vznikat mokvající ložiska. Okolí je extrémně suché. Vznik atopického ekzému může značně podpořit genetika. Pokud jsou oba rodiče alergici nebo astmatici, je riziko větší. Většinou se objeví v raném věku. Může zmizet a v dospělosti se opět objevit. Nebo se projeví až v dospělosti.

Jaký byl náš průběh?

Synek měl od mala kožní potíže. Asi v půl roce se synovi udělal na noze flek. Zvětšoval se, a tak jsme šli k lékaři. Doktorka nám poradila ať promazáváme indulonou což pomohlo velmi málo. A tak jsme vyhledali kožařku. První paní doktorka, kterou jsme navštívili, se na syna skoro nepodívala a se slovy „To je atopik jak vyšitý.“ nám předepsala několik receptů na různé mastičky. V lékárně jsme nechali přes dva tisíce korun a šli mazat. Bohužel žádná nepomohla, ekzém se naopak zhoršoval, a tak jsme přestali mazat. Začali jsme aplikovat svíce, které syna dostaly z nejhoršího. Pak jsme měli nějaký ten měsíc klid.

Poté ale ekzém udeřil ve své síle. S manželkou jsme nevěděli, jak problém řešit, a tak jsme zkusili vše. Prošli jsem toho opravdu spousty. Alternativní medicína, standardní medicína, kožní lékaři , odborníci. Jako zoufalý rodič jsem dal na jakou-koli radu. Umíte si představit, kolik peněz nás to stálo. Pokud jedna doporučila drahé přípravky, samozřejmě jsem je nakoupil. Udělal bych cokoli, abych syna zbavil utrpení v podobě neustálého svědění. Bohužel, tyto zázračné drahé přípravky se ukázaly jako ne až tak zázračné, ale pouze drahé.

Vy co mě znáte, tak víte, že jako výrobce ušních a tělových svící jsem vždy pro léčení alternativní cestou. Z toho důvodu jsem se i dlouho vyhýbal myšlence na předepsání kortikoidů. Ale nakonec došla řada i na ně. Těžko jsem to nesl přes srdce, ale vzhledem k situaci, jsme začali mazat. Bylo to jako na houpačce. První týdny používání kortikoidů jsem zajásal. Vyrážka byla na ústupu a začalo se blýskat na lepší časy. V té době již kůže byla ve velmi špatném stavu. Jenže po kortikoidech se začala hojit a syn se méně škrábal. Pak se stav opět zhoršil. Nechtěl jsem se smířit s myšlenkou, že u tak malého dítěte vytvoříme závislost na kortikoidech. Kortikoidy po nějaké době přestaly účinkovat. A skoro to vypadalo, že jsme opět na začátku.

Lepší časy?

Jsem moc rád, že jsem dal na radu známých. Řešili v rodině podobné potíže a měli zkušenost s tím, že jim velmi pomohly lázně.

Malému jsou dnes 4 roky a v době, kdy jsme se dozvěděli o lázních nastala doba covidová a vše se dost zkomplikovalo. S malým máme vytvořené velmi silné pouto. Představa, že by jel pryč a my ho nemohli ani navštěvovat byla nepředstavitelná. Ale pohled na trápící se dítě je horší, věřte mi. A tak jsme se podle toho zařídili. Když to píši po roce, bylo to nejlepší rozhodnutí. Malý nemusel podstoupit nástup do školky, který by pro něj v takovém stavu byl jistě více stresující než pro ostatní děti.

Do lázní jela se synem manželka a já se staral doma o zbytek mé rodiny. A musím říct, že komplexní péče v lázních byla nejlepším rozhodnutím. Neřešili jsme jen bolavou vyrážku, ale pomohlo nám to opravdu pochopit, jak se dítě cítí, jak k němu jako rodiče máme přistupovat. V lázních strávil syn s maminkou jeden celý měsíc. Paní doktorky byly velice milé. Na každého měly čas a každý týden proběhla kontrola. Paní doktorka řekla jednu skvělou větu: že počátek je v tom, že rodič musí přijmout, že jeho dítě ten ekzém má a uvědomit si, jak strašně dítě trpí, jak moc ho to svědí. Pomohly nejen lékařky, ale vlastně i maminky jiných dětí, protože se podělily o své zkušenosti. Zjistili jsme, jaké potraviny synovi vadí. U něho je i hodně problém, stres, změna prostřední, odloučení od rodiče. Proto všechny informace daly smysl a přestali jsme mít v životě zmatek.

A co nám tedy funguje?

  • V lázních jsme započali s koupelemi, do kterých dáváme konopný olej. Kůže se krásně promastí. Dle akutnosti a rodinných možností dáváme koupele 2x – 4x v týdnu.

  • Vitamínová mast – kterou nám míchají na míru v lékárně.

  • Zinková mast – vysuší červená, mokvající místa. Skvělou vyrábí medarek.cz .

  • Masti je důležité střídat, aby si na to tělo nezvyklo a mažeme vždy po koupeli.

  • V lázních se hodně používá i bio lampa, ale tu jsme domu nepořizovali.

  • Na svědění nám pomáhá obyčejná vazelína.

  • Do toho aplikujeme svíce, které zklidní pokožku.

  • Nepodceňujeme ani výživu a podáváme malému vitamíny a probiotika. Je to hrdina, takže je statečně baští.

  • Na mytí používáme značku LINOLA. Přišla nám nejšetrnější. Používáme od ní i šampony, opalovací krémy a další

  • Důležité je neustále experimentovat. Musíte s ekzémem takzvaně udržet krok.

Co náš ekzém zhoršuje:

Nejvíce nám atopický ekzém zhoršuje stres. Jak jsem již říkal, je třeba se na to dívat komplexně a stres je velký spouštěč. Vliv mají i změny. Pokud něco nejde podle plánu, hned se to na kůži projeví.

Ohledně jídel, to je individuální. Každý si musí vysledovat sám, co exém zhoršuje. Vliv má i počasí. Nejhorší je zima a stav kdy se malý například zpotí v kombinéze. Velmi ekzém ovlivňuje únava a změna prostředí. Musíme být prostě trochu citlivější.

Všeobecně se má za to, že ekzém zhoršuje: kravské mléko, vejce, sója, arašídy, ryby, citrusy, rajčata, kakao a čokoláda. Je to ale individuální a nám třeba některé tyto potraviny problémy vůbec nepůsobí. Prací prostředky je třeba volit velmi obezřetně. Včetně různých domácích osvěžovačů nebo prostředků na úklid.

Z lázní je syn čtyři měsíce doma a za tu dobu jsme úplně kortikoidy odbourali. Namazali jsme ho asi jen dvakrát po jednom dni a na pár nejhorších místech. Ekzém z celého těla už má jen na nožičkách.

Dnes má můj syn 4 roky, když se ohlédnu zpětně, byla to neskutečná cesta a proces s jeho zdravím. Dnes už vím, že je dobré hledat řešení co nejrychleji. Lidí s podobným problémem je hodně a pomoc je také odlišná.