ÚVOD

Bolest hlavy může pro někoho z nás znamenat občasné pobolívání na spáncích a nevolnost. Na druhou stranu někdo má tato slova spojena s velkými muky a každodenní trýzní. Lidé jsou nepříjemní na své okolí a není se čemu divit.

Právě tato skutečnost a snaha pomoci lidem trpícími těmito problémy, které zhoršují životní pohodu, mě vedla k napsání tohoto textu.

Chci vám odkrýt cestu, kterou se někteří vydají k řešení svých potíží a která je nasměruje ke zdárnému cíli.

Ze zkušeností vím, že je to oblast, se kterou nejsou lidé příliš obeznámeni, a proto si o tom pojďme něco povědět.

 

PŘÍČINY

Bolest hlavy není nikdy bez příčiny, je projevem celé řady onemocnění. Kořenem je nerovnováha v organizmu. Nemoci mají společné jedno, a to je tlak v nitrolebečním prostoru, který může být vyšší a vyšší. To nám způsobuje nepříjemnost.

Je důležité si uvědomit, že výše zmiňovanou nerovnováhu si vědomě sami někdy vytváříme. Že to není pravda? Kdo může za to, že se dostatečně nevyspíme nebo přes den nepijeme řádné množství tekutin? Jedině my! Dalším příkladem může být přetížení organizmu, velký psychický stres, fyzické vyčerpání, nadužívání léků a tak dále.

Všichni máme nějaké vrozené dispozice, se kterými je třeba dlouhodobě pracovat. Nezapomínejme však, že v našich silách je a tím prvotním co můžeme změnit je životní styl – pohyb, stravu, vztahy, psychické stresy.

Další příčinou bolesti hlavy, na kterou bych se chtěl zaměřit, je postižení orgánu. Tedy situací, kdy máme pod zátěží játra, ledviny či slinivku břišní.

 

 • Zátěž jater je spojena s psychickým napětím, únavou, s nepřiměřeným množstvím alkoholu, nervozitou či agresivitou. Oblíbené hamburgery také nejsou pro naše játra prvotřídní.
 • Většina z nás zná bolest ledvin způsobenou chladem. Nerovnováha v ledvinách je také provázena únavou. Podíl soli a vody je velmi důležitý pro tento orgán. Typické pro čechy je dosolování hotových jídel. Ten fakt, že to dělají ještě předtím, než okusí první sousto, je ještě horší. Sůl by se do jídla měla dostávat vařením, nikoli poté. Sůl a voda spolu souvisí. Nadbytek soli v nás vyvolá potřebu pít. Je potřeba pít, avšak přiměřeně. Nadbytek ani nedostatek vody není našemu tělu prospěšný.
 • Slinivka břišní je poškozována jednoduchým cukrem. Bolest hlavy způsobuje v tomto případě například nedostatek tekutin.

 

PROJEV

Projev je u každého jedince jiný. Tupá, bodavá bolest je asi nejznámější forma. Připadáme si jako bychom strkali hlavu do svěráku. Tlak může být opakovaný, trvající několik minut. Blesková série bolestí v hltanu vyzařující k uchu či dloubavá necharakteristická bolest obličeje jsou další možností. Může trvat několik minut, hodin, nebo hůře několik dní a vyskytovat se několikrát týdně nebo měsíčně. Ženy s tímto mají větší zkušenost než muži.

 

BABSKÉ RECEPTY

Tzv. babské recepty jsou nám asi nejznámější a někdy jsou vážně radou nad zlato. Příkladem může být láhev s teplou vodou přiložená na šíji, ledový obklad či mátový olej na čelo, masáž spánků, čaj z devětsilu lékařského. Obecně je doporučována voda s citronem, pohyb, jíst potraviny s vysokým obsahem vitamínů, minerálů.

Pojďme se na konkrétní rady společně podívat.

 

Bolest Hlavy – migréna

Stále více lidí trpí na migrénu, co ale není moc známo, je vyskytující se migréna i u dětí. Mnoho jedinců si pod tímto slovem spojí taktéž bolest hlavy, ale není to jen „obyčejná“ bolest. Někdo ji má spojenou se signály, kterými nám tělo dává najevo, že migréna se blíží.

Slyšeli jste někdy o zrakové auře?  Je popisována jako záblesky v zorném poli jedince, výpadky vidění. Vzniká snížením průtoku krve v mozku, což dráždí naše nervová zakončení.

A jaké jsou příčiny? Ženy jistě znají bolesti v období menstruačního cyklu nebo když se náhle mění počasí. Z této věty plynou dva poznatky. Většinou na migrénu trpí ženy a některé faktory ovlivnit nelze.

A jaké „babské“ rady se vážou k tomuto problému?

 

 • Půl kg pomerančů důkladně omyjeme a rozmělníme je. Přidáme 100g postrouhaného křenu, 300 g medu, zalijeme 1 l bílého vína a nahříváme 1 hodinu ve vodní lázni. Procedíme a po vychladnutí užíváme po 50g pětkrát až šestkrát za den. Začínáme již při záchvatech, které jsou méně časté a slabší.
 • Vezmeme máslo, přidáme práškovou skořici. Umyjeme obličej teplou vodou, potom vtíráme směs do spánků a do čela.
 • Zchladit v mrazáku sůl, při bolesti hlavy vyjmout a dát jí trochu do gázy, zabalit, položit na vrcholek hlavy a na 15 minut si lehnout. Obvykle bolest mizí.
 • Před spánkem prohřát nohy v teplé vodě a vypít sklenici teplého mléka s 1 žl medu. A ještě lepší by bylo vypít před spaním sklenici teplé vody, do které přidáme 1 žl jablečného octa a 1 žl medu. Tento nápoj normalizuje práci střev. Při špatné funkci střev může bolet hlava a dochází k tomu, že člověk špatně spí.
 • Uvařit si silnou kávu. Káva roztahuje cévy.
 • Také pomáhají studené obklady na čelo, relaxace.
 • Pohyb na čerstvém vzduchu.
 • Bylinky, které se užívají:
  •  kopretina řimbaba (spíše na prevenci) – krevní cévy se rozšiřují.
  • Andělka lékařská, majoránka zahradní
  • Odvar či olej z levandule
  • Inhalace rozmarýnu: Do 38° vody použijeme rozmarýn, 15 minut napařujeme.
  • Během záchvatu, stejně jako u bolesti hlavy, tlačte na citlivé body během záchvatu.
  • Bereme mladé březové větvičky, jsou tam fytoncidy. Děláme z nich věneček a nosíme na hlavě.

 

Rád s vámi budu sdílet i pár fyzioterapeutických rad.

 • První cvičení: Patou bosé nohy děláme masáž mezi palcem a druhým prstem druhé bosé nohy asi minutu. Dále tlačíme patou na další bod mezi malíčkem a čtvrtým prstem. Též minutu. Potom vyměníme nohy.
 • Druhé cvičení: masáž uší dlaněmi kruhovými pohyby.
 • Na závěr této kapitoly uvedu jednu veřejně známou radu, která není pro každého a já ji příliš nezastávám. Musím však souhlasit, že je to způsob, jak rychle v člověku vybudit energii a utlumit bolest hlavy. Jde o přidání cca půl lžičky citronu do posledních 3-5 šálků kávy. Hrozný driák na žaludek!

 

Co zkusit jiné řešení?

Pokud máte chuť zkusit jinou metodu. Co se od těchto rad na chvíli oprostit a zkusit něco nového? Dle mého je každý člověk jedinečný a rozhodně nechceme, aby se k nám všem přistupovalo stejně.

Osobní konzultace, terapie nám pomůže poodhalit právé důvod, proč se necítíte ve své kůži. Nastolí větší psychickou pohodu. Mým cílem je najít u lidí vlastní sebedůvěru, životní cestu, rovnováhu mezi vztahy. Pakliže člověk pochopí, přijme příčinu svých problémů a dostane se do proudu svého života. Tato harmonizace organismu urychlí hojení a rekonvalescenci po úrazech, po nemoci, psychických potížích. A o tom to všechno je.

Chápu, že někdo se nerad rozpovídává o svých problémech. Absolutně fenomenální záležitostí, jak si člověk může pomoci sám, jsou svíce. Samozřejmě svíce v rukách laika je první pomoc. U aplikací odborníkem můžeme hovořit o zázračné metodě!