Očista těla nebo také detox organismu. Slýcháme to všude a skoro v každé roční době. Jarní očista, podzimní očista, novoroční očista. Možná jste již nějakou vyzkoušeli, ale nesedla vám. Anebo vám její způsob přišel moc radikální a báli jste se ji vyzkoušet. Detox je důležitý a nikdo by ho neměl opomíjet. Pravdou ale je, že každé tělo je jiné a tak se ne každá očista pro vás hodí.

V článku vám pomůžeme se v různých detoxikačních dietách zorientovat.

Než přejdeme k samotným metodám, je třeba říct, že tělo dokáže detox provádět samo a to za pomoci jater a ledvin. Tento proces je přirozený ve chvíli, kdy naše tělo normálně funguje. To znamená, že máme dostatek pohybu, zdravou a vyváženou stravu, neužíváme léky a pohybujeme se ve zdravém prostředí. Splnit všechna kritéria je v dnešní době téměř nemožné a tak se často stává, že detox potřebují i mladé generace.

Existují příznaky, kterými nám tělo dá najevo, že už jsme trochu za hranou a detox skutečně potřebujeme. Patří mezi ně neustálá únava, nadýmání, špatná kvalita vlasů, nehtů a kůže. Často se stane, že lidé kvůli jednomu z těchto příznaků k detoxu přistoupí a protože se stav na začátku většinou zhorší, tak od něj ustoupí. Primárně se to děje ve chvíli, kdy existují problémy s kůží. Různé vyrážky se v průběhu detoxu zhorší. Je třeba se toho nezaleknout a vytrvat. Skrze kůži se tělo také detoxikuje a tak může dojít k dočasnému zhoršení, po pár dnech by mělo nastat rapidní zlepšení.

A nyní již slibované kategorie detoxu:

STRAVA

Ano, tak jednoduché. Úprava jídelníčku je nejjednodušší a také nepříjemnější způsob jak detoxikovat tělo. Měla by být zároveň základem pro jakoukoli další očistu ať už v průběhu, nebo po dokončení jiného detoxu. Uvedu vám několik příkladů stěžejní potravin, které ovlivňují naše tělo:

  1. Alkohol – Věděli jste, že alkohol všeobecně obsahuje hlavně cukr? Když to přeženu, tak je lepší si dát dort, než drink. Játra mají speciální enzymy, díky kterým zvládnou alkohol odbourat. Při pití alkoholu se ale játra zaměří čistě na alkohol a tak svému tělu výrazně ubližujeme. O dlouhodobém pití alkoholu nemluvě. Pozor také na pravidelné užívání alkoholových tinktur ve chvíli, kdy chcete detoxikovat.

  2. Tučná jídla

Na tuku samotném by nebylo nic až tak špatného. Tuk potřebujeme a navíc je přenašečem chuti. Bez něj by nám tedy nic moc nechutnalo. Bohužel fastfood jídla jsou problémem, protože kromě špatných tuků obsahují i mnoho cukru, lepku, masa a to jsou vše věci, které při detoxu potřebujete omezit.

  1. Cukry

Kromě již známých diagnóz, které s přemírou cukru souvisí, se při vysazení s vaším tělem stane důležitá věc. Viditelně omládnete a protože budete přijímat vyšší příjem bílkovin, bude se Vám snáze hubnout bez pocitu hladu. Cukr navíc ve střevech vytváří velmi kyselé prostředí a jeho vysazení zaručí, že se vaše metabolické funkce budou vracet do pořádku.

  1. Lepek

Lepek vytváří v těle kyselé prostředí. Pokud ho vysadíte (pečivo, těstoviny, obiloviny), stanou se s vaším tělem doslova zázraky. Celkově zhubnete včetně břišního tuku, snížíte krevní tlak, krevní cukr, budete mít lepší spánek a hlavně omezíte vznik zánětů ve vašem těle.

  1. Maso

Maso je sice zdrojem kvalitních bílkovin, bohužel se, ale dlouze tráví. Hovězí maso zůstává v žaludku i několik hodin. Vysoký příjem masa pak zanese střeva a vytvoří kyselé prostředí.

Pokud jste detox nikdy nedělali, začněte tím, že vyřadíte alkohol, tučná jídla a cukry, omezte lepek a vybírejte si po dobu detoxu jen netučné maso: drůbež a ryby. Tuky používejte rostlinné. Vyhněte se pálivým jídlům.

Troufnete si na víc? Játrům prospějí potraviny s kyselou a hořkou chutí. Ideální jsou kvašené výrobky, luštěniny, klíčky, kořenová zelenina. Je vhodné maximum potravin tepelně opracovat, aby tělo nemuselo potravu zbytečně dlouho trávit a nevznikaly nežádoucí hnilobné procesy. Pokud si budete chtít dát mléčné výrobky vyberte si spíše kefír. Cukrům se snažte maximálně vyhnout. Přijímejte cukry jen v podobě ovoce a to také ideálně tepelně opracujte. Omezte výrazné solení jídel. Zvyšte příjem tekutin. Podpořte tělo bylinnými čaji.

BYLINKY

Skvělým podpůrným prostředkem pro detox jsou bylinné čaje. Kůru není sice možné praktikovat dlouhodobě, ale není nad mocnou sílu přírody. Za ty nejkvalitnější bylinky pro detox se považují:

Kopřiva – rozproudí lymfatický systém a pomáhá odvodňovat

Pampeliška – působí protizánětlivě a pomáhá stimulovat játra a žluč

Sedmikráska – působí močopudně, pomáhá stimulovat játra, slezinu a ledviny

Přeslička – má antioxidační účinky a pomáhá očistit játra

Ostropestřec – silný antioxidant, pomáhá čistit játra, ledviny a pomáhá při odstranění žlučových kamenů

ZELENÉ POTRAVINY

Se zelenými potravinami se za posledních 5 let „roztrhl pytel“. Není divu, jsou to skutečně super potraviny, které kromě detoxu pomáhají často udržovat v řádném pořádku naše orgány.

Chlorella – asi nejznámější zelená potravina ve formě tabletek. Jedná se o řasu, která funguje jako skvělý antioxidant. Pomáhá udržovat hormony v rovnováze. Je skvělým pomocníkem při hubnutí. Díky chlorelle se buňky v těle dokáží velmi rychle regenerovat. Pokud trpíte častou únavou, je pro vás chlorella ten správný pomocník

Zelený (mladý) Ječmen – nápoj z mladého ječmene pomáhá navracet zásaditost v těle, odstraňuje pálení žáhy a napomáhá při problémech s játry a ledvinami. Fantasticky zlepšuje pleť a trávení.

Spirulina – je velmi podobná Chlorelle, co se účinků týče. Spirulina navíc pomáhá proti kvasinkovým infekcím. Obsahuje vysoké množství bílkovin a napomáhá hojení ran.

Při úpravě stravy je vhodné zvolit jako detox jednu ze zelených potravin. Navíc je můžete užívat je dlouhodobě.

NEERA

Jedná se o sestavený detoxikační program. Při kterém pouze pijete vámi připravený nápoj. Má skvělé účinky na lymfu, opravdu důkladně pročistí organismus. Je již pro odvážnější „detoxikáře“. Před začátkem je třeba upravit stravu a při samotné kúře nejíst nic. Pití Neery není nepříjemné. Jedna ze složek je přírodní stromový sirup, nápoj tedy chutná sladce. Zároveň se tam ale přidává i citronová šťáva a kajenský pepř, proto si dejte pozor, abyste zvládali i pálivou chuť. Detox má jediné úskalí, je třeba nezanedbat přípravu a následné konzumování potravin po dokončení detoxu. Strava musí být velmi dobře sestavena, aby vám nebylo špatně. Masu, lepku a laktóze se obloukem vyhněte, zadělali byste si na nepříjemné křeče.

PŮST

Jednodenní nebo dokonce několikadenní půst, je již pro odvážné. Nulová konzumace potravin a pouze vysoký příjem vody způsobí v těle zázraky. Střeva se kompletně pročistí, v těle nastane samo uzdravovací proces. Dají se do pořádku hormony, krevní tlak. Půst je ovšem náročný psychicky a u této kúry platí dvojnásob, že následný přechod na stravu musí být pomalý a velmi obezřetný. Lidé dokáží půstem vyléčit velmi závažné nemoci, je to skutečně všelék“. Pravidelný půst je odpovědí na dlouhověkost.

Existuje mnoho doplňků stravy, které napomáhají detoxu. Tím hlavním je, ale vždy strava.

Věřím, že jsem vám pomohl najít odvahu detox vyzkoušet a zlepšit tak stav vašeho těla.

V neposlední řadě bych chtěl vyzdvihnout účinnost tělových svící. Tělové svíce pomáhají odstraňovat záněty a proto je v průběhu detoxu jistě vyzkoušejte na oblast ledvin, jater či tlustého střeva.

Budu se těšit na vaši zpětnou vazbu a vaše výsledky.