Čínská medicína je obor alternativního lékařství, ke kterému chovám obrovskou úctu a pokoru. Primárně ze dvou důvodů: Za prvé – neplete se, Za druhé – bere člověka jako celek a součást přírody skládající se z těla a duše. A uvědomuje si, že jedno bez druhého nemůže fungovat. Stejně jako den bez noci, nenávist bez lásky, zdraví bez nemoci a Jang bez Jinu.
Jang představuje sílu, mužskou energii, která má tendenci růst a rozpínat se. Jin naopak ženskou jemnou energii, skromnost a citlivost. Cílem tradiční čínské medicíny je neustále balancovat tak, aby obě energie byly v rovnováze. Jakmile jedna začne převažovat, odrazí se na naší psychice a nakonec ovlivní náš fyzický stav. Pak už záleží na mnoha faktorech jako například doba narození, nálada nebo aktuální období a převažující energie ohrozí jeden z našich orgánů. I v takové chvíli není stále tak zle pokud si uvědomíme, co nám tím naše tělo chce říct.
Z ničeho nic máme pocit, že nám tluče srdce jako o závod. Srdce nám chce sdělit, že jsme v přemíře hněvu a měli bychom se uklidnit. Při úzkosti se „svírá“ Z nešťastné lásky bolí. Když tyto varovné signály opomeneme s „očima do duše zavřenýma“, přichází druhá etapa. A tím je skutečně nemocný párový orgán. Párový orgán je právě ten, kde již poznáme problém. Například pro výše zmíněné srdce je to tenké střevo. Nepodceňujte jemné signály, které Vaše tělo vysílá, chce Vám tak jenom pomoci.
V současné době přichází období jater. Vrchol nastává právě v měsíci dubnu. Duben/Apríl známe jako měsícem velkých změn. Střídání emocí je v takovém období právě nepříjemné. Nejvíce pocítí bolesti s játry cholerici. Hněv játra velmi oslabuje. Energii však ztrácí i ve chvíli, kdy v sobě hněv držíme a tzv.: dusíme. Emoce nemá kam uniknout.
Nerovnováha v játrech může způsobit špatnou kvalitu šlach, nehtů a očí. Je zajímavé jak moc lidí si nyní stěžuje na to, že je pálí oči :-) .
Párový orgán jater je žlučník. I to mi připomíná jak si lidé nyní stěžují na to: „Že mu ta osoba hýbe s žlučí“ :-) .
Játra jsou velmi náchylná k ukládání toxinů. Kromě duševní očisty je nesmírně důležitá i ta fyzická vnitřní hygiena.
Preventivní bylinkou je například ostropestřec mariánský. Kromě toho, že dokáže obnovovat buňky v játrech tak vychytává volné radiály a je tak výborným antioxidantem. Pomoci může i kořen ze smetánky lékařské. Ten má navíc protirakovinné účinky.
První známky, že něco není v pořádku jsou únava, nesoustředěnost, dále se může dostavit plynatost. Jako velmi vážné je žluté zabarvení kůže i bělma. Přesto mají výjimečnou schopnost regenerace.
Pokud chcete svým játrům pomoci, vřele doporučuji jaterní kúru. Předem si zajděte na nefrologii pro ultrazvuk ledvin, aby jste si ověřili, zda kamínky budou schopny projít. V některých případech mohou být velké a kúra nesmí započít.
Pokud je vše v pořádku můžete s přípravou začít již ve čtvrtek nebo v pátek, podle toho, co Vám časově lépe vyhovuje. Určitě kúru nedělejte, pokud musíte jít do práce nebo nemůžete být v klidu. Nejezte tučná jídla, naopak zařaďte hodně zeleniny, ovoce a vařených brambor. Na škodu nejsou zeleninové vývary a nezahuštěné polévky.
V pátek od 14 do 18 hodin nejezte nic a pijte pouze jablečnou šťávu.
Poté si připravte roztok dle návodu na očistné kúře. Vše se skládá z olivového oleje, Glauberovy soli, vody a grapefruitu. Roztok se pije na 4x a nesmí se u něj jíst. Počítejte s možnou nevolností a únavou. Po samotné očistě se Vám ale velmi uleví a Vaše imunita stoupne jako teploměr v parném létě :-) .
V prvním roce je dobré kúru až 6x opakovat, ale postupem let stačí opravdu jen jednou za rok.
Přeji Vám mnoho úspěchů a pozitivní energii při jarní očistě.
Napsat komentář