Představte si zub, který je usazen ve speciálním lůžku. Když toto lůžko onemocní, je to nemoc, jako každá jiná nemoc, je to pro nás nepříjemné. Bohužel paradentóza se neprojevuje hned od začátku tak, jako chřipka nebo angína, ale má pozvolný a dlouhodobý zhoršující se trend. Jednotlivá vlákna dásně se „odchlípnou“ a v těchto mezírkách je prostor pro množení bakterií a tvorbu kazu.
Krvácení dásní při čištění zubů je prvním faktorem. Zprvu nenápadné zabarvení pasty do červena, pak odůvodnění typu „asi jsem tam tím kartáčkem moc zajel a škrábl se“.
Ruku v ruce s krvácením dásní jde i otékání a zarudnutí dásní. Toto jsou asi nejčastější příznaky paradentózy. V současné chvíli se odhaduje, že tímto jevem trpí přibližně 90% současné populace a objevuje se i u malých dětí.
Základem pro zdravé zuby a způsob, jak se vyhnout této nemoci, je dodržování správné ústní hygieny.
Vše začíná u každodenního čištění zubů.
Zde přikládám instruktážní video, na kterém je hezky ukázáno, jak si správně čistit zuby. „Správné čištění zubů“ už je to takové klišé, že? Ale stále to neumíme a stále chodíme k zubaři, protože jsme hygienu zanedbali. https://www.youtube.com/watch?v=P1-rL7De06M
V neposlední řadě je dobře pravidelně navštěvovat zubního lékaře a připlatit si za profesionální čištění zubů. Tento akt je ideální přibližně jednou za půl roku. V případě rozšířených příznaků paradentózy spíše častěji.
Abych to shrnul závěrem. Základním předpokladem zdravých zubů je pravidelná a správná ústní hygiena a měkký kartáček.
Naopak se vyvarujte velkému množství cukrů, kouření, zubnímu kameni, neléčeným zubním kazům.
Stav mimo jiné zhoršují i špatně udělané zubní výplně, oslabená imunita a vliv může mít i diabetes.
K dobrému kartáčku Vám ještě doporučuji přírodní pasty s co nejmenším obsahem chemických látek. To, co se občas prodává v supermarketech jako super speciální pasta nebo pasta pro děti, bývá to nejhorší, co můžete do svých úst dát. Je to asi jako byste si nanesli na kartáček kyselinu a když k tomu přidáme ještě „kladivo“ v podobě tvrdého kartáčku, máte hotovou zubní atomovou bombu.
Den má 1440 minut. Zkuste své ústní hygieně věnovat alespoň 5 minut denně. Když si ráno a večer v koupelně na stopkách stopnete 2,5 minuty tak mi věřte, že většina z Vás po minutě nebude vědět co dělat.
Zde začíná první poznání toho, jak svůj chrup odbýváme každý den.
Samozřejmě není celá problematika jen o té nejdokonalejší technice čištění zubů. Paradentóza se týká dásní a dásně je třeba masírovat. Jak a čím? No možná tím, co máte stále po ruce: prstem. Samozřejmě čistým :-) Můžete k promasírování použít například čajovníkový olej, který má výborné hojivé účinky. Masírujeme směrem od spodního okraje dásně až k zubu. Leč se to může zdát nesouvisející, je dobré pravidelně doplňovat vitamin C a zajistit si ve stravě mnoho antioxidantů. Napomohou ke správné funkci buněk a urychlí hojení.
Ať se Vám na svět krásně usmívá :-)
Napsat komentář