Kašel je vlastně obranný a velmi užitečný reflex. Během dne si tzv. Odkašleme i několikrát do hodiny. Automaticky tak pročišťujeme dutiny od hlenu a zprůchodňujeme tak jejich cesty.

Nežádoucí a nepříjemný se stává ve chvíli kdy se vlivem bakterií a virů dostaví z důvodu zadní rýmy. Většinou se projeví jako suchý kašel a s postupným uvolňováním hlenu se mění ve vlhký. Není třeba propadat panice, pokud se kašel drží dlouho. Výjimkou není třítýdenní kašel, který ne a ne ustat. Nejhorší je si v takovém případě běžet pro silná antibiotika. Ve chvíli kdy je opravdu potřebujeme, tak nezabírají právě proto, že jsme si jejich silnou účinnost vyprázdnili na těchto drobných nemocech.

Další chybou může být volba přípravků, díky kterým chceme dobu kašle co nejvíce zkrátit. Prodávají se jak přípravky tlumící kašel, tak přípravky pomáhající odkašlávání hlenu. Obě dohromady nedávají smysl. V hlenu se drží bakterie, proto je třeba co nejvíce napomoci, aby se dostal z těla ven.

Nezapomeňte při kašli změnit způsob stravování. Produkty jako mléko, cukr nebo pšenice způsobují při zdravém stavu extrémní zahlenění organismu. Z toho důvodu je zcela vynecháme. Navíc všechny v čele s cukrem zapříčiňují překyselení organismu a tak tvoří báječné prostředí pro plísně.

První pomoc jak ulevit od hlenu je vyšší příjem tekutin – vody. Voda způsobí naředění hlenu a ten může jít z těla rychle ven.

 

Jak na kašel přírodní cestou?

Alternativní medicína respektive medicína našich babiček pro nás má v tomto ohledu nepřeberné množství bylinek a zdravých potravin. Přináším Vám odzkoušené a fungující recepty:

 

Jitrocel, aby kašel odešel

Jitrocel kopinatý je rostlinka, kterou v českém prostředí velmi dobře známe. Používá se do čajových směsí ale můžeme ho použít i samostatně. Hodí se čerstvý i sušený. Proti kašli skvěle pomáhá jitrocelový sirup. Nevýhodou je bohužel vysoký obsah cukru v těchto sirupech. Není tedy na škodu si z jitrocele vylouhovat čaj a postupně popíjet. Pomůžeme tak i zvýšení pitného režimu pro správné uvolnění hlenu.

 

Tymián je velký pán

Tymián se pyšní nejen půvabnou a výraznou vůní, ale hlavně antibakteriálními účinky. Čaj z tymiánu aktivně pomáhá vytvořit prostředí nevhodné k množení škůdců způsobující virová a bakteriální onemocnění. Tymián si poradí i s vážnějšími stádii jako je bronchitida nebo extrémní dávivý kašel. Stačí nám pravidelně popíjet čerstvě rozmačkané a horkou vodou zalité lístky tymiánu.

 

Rozhod jsem se, léčit lásku…léééékořicí

I Václav Neckář znal sílu lékořice, to mě se kromě lásky ověřila i při boji s kašlem. Aby také ne. Lékořice se kromě známé cukrovinky používá do léků, bylinných likérů a dokonce i piva. Dokáže regenerovat slinivku a sliznici žaludku. Má mírné močopudně účinky ale nesmíme to s ní přehánět, neboť zvyšuje krevní tlak. Má mnohé využití, ale nám postačí odvaz z kořene lékořice. Na 10 minut ji povaříme a následně pijeme.

 

Zázvor – čínský likvidátor

Samozřejmě nesmím zapomenout na zázvor. Zázvor je v čínské medicíně používán u více než poloviny léčivých receptů. Má vynikající antibakteriální účinky. Na chuti je sice štiplavý, ale v kombinaci s horkou vodou, medem a citronem vytváří v našem krku doslova pohlazení. Aktivně bojuje s přemnoženými viry a napomáhá rychlejšímu odkašlávání.

 

A na úplný závěr malá rada s použitím svící:

Pokud je kašel suchý a máte problémy s úplným nadechnutím – přiložte svíci velikosti M do oblasti plíce, nejlépe na pravou stranu co nejdále od srdce, připadně můžeme využít reflexní bod plic či průdušek. Pokud je již kašel vlhký, požádejte o pomoc blízkého. Nechte si přiložit svíci velikost S nebo M do oblasti mezi jícnem a hrtanem. Akci opakujte alespoň tři dny.