Káva i čaj jsou suroviny, které jsou ve své základní podstatě zdraví prospěšné. Bohužel, stejně jako je to v té známé dětské zaříkávačce jsme z nich díky cukru nebo rumu udělali nezdravé nápoje.

Co se čaje týče, jeho historie sahá mnohem dále než je tomu u kávy. Čaj se do Evropy dostal sice až v novověku, ale jeho legendy sahají do staré Číny až do třetího tisíciletí před naším letopočtem. Údajně objevil tento nápoj tehdejší císař Shen Nung. Když si vařil na ohništi vodu, zavál vítr pár suchých lístků z nedalekého keře. Císař byl zprvu rozhněvaný, ale po chvíli ho uklidnila lahodná vůně nápoje, který se zbarvil dozlatova.  Císař byl ze svého objevu nadšený a pojmenoval nápoj TE.

Čaj se do Evropy dostal až v roce 1610 a přesto že jeho obliba kolísala, cena byla stále velmi vysoká. Dlouhou dobu se dovážel jen zelený čaj, který ale na cestách ztrácel svou kvalitu. Proto se začal dovážet čaj černý, který díky fermentaci vydržel náročné podmínky. Pro nás Čechy byl dostupný čaj až v polovině 19.století, i proto je pro nás pití čaje jako rituálu a ne papírového sáčku něčím novým a neobvyklým.

 

Jaký čaj je nejvhodnější?

V prvé řadě si upřesněme, že ať se jedná o bílý, zelený, černý, červený, polozelený nebo jakýkoli jiný čaj, je to pořád tatáž rostlina. Liší se pouze v druhu zpracování. Čaje mohou být různě fermentované nebo zcela nefermentované. Fermentací myslíme oxidaci, která způsobí, že obsah vody v lístku klesá až na určitou stanovenou hranici.

Velmi oblíbené čaje u žen jsou čaje bílé. Sklízí se jako velmi mladé a jejich chuť je jemná, květinová s až medovými tóny.

Zelený čaj neprochází skoro žádnou fermentací, díky tomu si uchovává svou svěžest, velmi mnoho vitamínů a enzymů. Jeho chuť je tak svěží a má svou „travnatost“.

U černých čajů dochází k plné fermentaci. Lístky jsou hnědé až černé. V chuti najdeme plné zemité až oříškové tóny.

 

Věděli jste, že některé druhy čaje dokáží „zrát“ stejně jako třeba víno? Tím se vyznačuje například Pchu-er. Takový čaj může zrát i desítky let.

Všechny druhy čaje jsou zdraví prospěšné, avšak zelený čaj drží právem první místo: Rozšiřuje cévy, pomáhá proti rakovině, udržuje hladinu cholesterolu v krvi. Dokáže vychytávat volné radikály a tak působí jako antioxidant.

Stejně tak jako káva, dokáže čaj povzbudit naše smysly. Nedělá to ale díky kofeinu ale tzv. theinu. Kofein v kávě má nárazový účinek. Rychle se dostaví a stejně rychle vyprchá. V čaji je efekt opačný. Naše smysli povzbuzuje pomaleji a efekt vydrží mnohem déle. Tělo nedostává takový energetický šok jako je tomu u kávy.

 

Je káva zdravá?

A teď zpět ke kávě.  Kávu lidé buď milují, nebo ji nesnáší. Možná ale ti odpůrci jen neměli příjemnou zkušenost a pili hořkou, nekvalitní a tedy i nezdravou kávu.

Někteří odborníci se shodují na tom, že káva škodí zdraví, jiní že není zdraví škodlivá. Někteří tvrdí že okyseluje organismus, obsahuje zdraví škodlivý kofein a pražením kterému podléhá v ní vznikají karcinogenní látky. Druhá strana zase tvrdí že podporuje činnost žaludku a střev a prospívá zdraví.

Nejprve je potřeba zmínit rozdíl mezi kvalitní kávou a nekvalitní kávou.

Kvalitní káva je dobře upražena (není přepražena tudíž není mastná, tmavá a nepáchne), dobře připravena, je čerstvá a vstupní surovina je nejvyšší jakosti a bavíme se o arabice. Taková káva je připravena buď alternativním způsobem například french press, vacuum pot, clever dripper a další nebo klasickým způsobem a tím je espresso. Espresso je káva o objemu 30ml extrahovaná po dobu maximálně 28 vteřin při tlaku 9 barů a teplotě vody do 96°C. Pokud jsme dodrželi všechny kritéria pro přípravu espressa tak jak má být tak na konci celého procesu máme kávu která obsahuje minimum kofeinu, žádné třísloviny a skvělou plnou chuť.

Jen pro představu u takové kávy je smrtelná dávka kofeinu pro lidský organismus obsažena přibližně ve 250 kávách typu espresso za den. Kvalitní káva tak jak jsem ji popsal má obsah kofeinu rovnající se cca jedné tabulce hořké čokolády z čehož vyplývá že si ji mohou dovolit i těhotné ženy. A propos bezkofeinová káva je ve většině případech odkofeinovaná dichlormetylovým alkoholem který je v minimálním množství v potravinách povolen. Z mého pohledu je lepší když těhotná žena oželí večer u televize tabulku čokolády a dopřeje si espreso namísto pořádné dávky dichlormetylu.

Nekvalitní káva je velké téma. Bavíme se především o robustě a téměř všech komerčních kávách počínaje hezky vypadajícími komerčními kávami prezentovanými v kavárnách, konče plnými regály v supermarketech. Nyní jen podotknu že pokud si kupujete mletou kávu kdekoli a zaplatíte za ni cokoli tak jste vyhodili peníze, protože káva ztrácí do 15 minut po namletí zhruba 70% všech aromatických a chuťových substancí. Tudíž nejen že komerce většinou obsahuje to nejhorší ze spodku pytle, upražené do bezvědomí a ve špatné kvalitě, ale ještě si za to bohatě nechá zaplatit. Dalším aspektem je i fakt že většina z nás si doma udělá tak zvaně „turka“ a proto chápu že doktoři odrazují od pití kávy. Když totiž necháte podřadnou věc dlouho louhovat ve 100 stupňové vodě tak to ani dobře dopadnout nemůže.

Káva je dobrá potravina pokud se jí dostane dobré péče.