Antibiotika vs. Alternativní medicína

 

První mezník v objevu antibiotik započal v roce 1922. Skotský lékař Fleming, omylem nechal otevřenou Petriho misku právě v době kdy byl na dovolené.  V ní byly kultury bakterií a stafylokoků. V době jeho nepřítomnosti se v ni začala rojit plíseň, která pokryla bakterie. Zjistil že se pro buňky stala smrtící látka, kterou plísně vylučovali. Fleming ji pojmenoval penicilín, bohužel se mu tuto látku nepodařilo izolovat.

 

V roce 1939 měl větší štěstí australský vědec Howard W. Florey a jeho kolega Ernest Boris Chain. Těmto dvěma mladým vědcům se podařilo penicilin izolovat v koncentrované formě. Díky tomu mohl začít vývoj antibiotik a získat celosvětový význam. Ve Velké Británii nenašli investora pro vývoj léků…boom přišel až při oslovení Amerického trhu.

 

Pokud se budeme bavit o penicilinu v době kdy vznikl, jednalo se o převratný objev, který pomohl zachránit nespočet životů nejen v době války ale i po ní.

 

Doba ale postoupila a místo léku zachraňující životy se na antibiotika dívá jako na prášek na bolest hlavy. Bere ho každý, předepisuje ho každý. Bakterie v našem těle začínají být vůči antibiotikům rezistentní. V době kdy pak antibiotika opravdu potřebujeme, se léčba musí zbytečně protahovat protože tělo dlouhodobě nereaguje. Co bude za 20-50-100 let? Budeme vůči antibiotikům imunní?

 

Jsem přesvědčen, že vše je jen v nás a o nás, proto si myslím, že rozum zvítězí. Že se jednoho dne bude alternativní medicína prolínat s farmakologickou léčbou. A že každý bude sám moc dobře vědět, co je pro jeho přežití správné.

 

A tak zde máme i přírodní cestu pro zdraví. Díky běžným potravinám, které konzumujeme, aniž bychom si jejich význam uvědomovali.

 

Svatý grál – Zázvor

Je používán v čínské medicíně přes stovky let. Kromě antibakteriálního účinku pomáhá i proti zánětům. Pomáhá uvolňovat hleny. Působí jako prevence rakoviny. Napomáhá při bolestech hlavy a při špatném trávení.

Většinou se užívá jako čaj.  Je dobré nezalívat jej zcela vroucí vodou aby se z čaje nezničili všechny prospěšné látky.

 

Smradlavý pomocník – Česnek

Česnek buď miluje, nebo jej nemůžeme doslova ani cítit. Já ho mám ve své oblibě a to nejen kvůli chuti, ale hlavně všech vitaminů a prospěšných látek, které obsahuje. Zinek, Selen, Vápník, Železo, Mangan, Sodík, Fosfor, Vitamin A, B i C a různé druhy enzymů.

Jako přírodní antibiotikum pomáhá proti angíně i chřipce. Snižuje krevní tlak a udržuje hladinu cholesterolu v krvi. Při vnějším užívání dokáže odstranit opary nebo bradavice.

 

První pomocník po ruce – Cibule

Cibule obsahuje jako přírodní antibiotikum stejnou látku s česnekem. Jedná se o Allicin. Pro léčebné užívání doporučuji červenou cibuli. Má vyšší účinek díky obsaženým látkám. Navíc obsahuje flavanoidy, které působí jako antioxidant a působí proti skleróze.

Proti angíně a chřipce se používá odvar z cibule. Stačí na 5 minut nadrobno nakrájenou cibuli vařit a při podávání osladit medem. Není zrovna oblíbený u dětí ale rychle uleví od vysoké horečky.

 

Preventivně je dobré přidávat do jídel oregano a kurkumu. Tato koření řadíme bezpochyby také mezi přírodní pomocníky. I to je jeden z důvodů, proč přidávám kurkumu při výrobě do svých svící.

 

Přeji pevné zdraví :-)