Stává se Vám, že máte špatnou náladu bez zjevné příčiny? Nejraději byste zaškrtili manžela a děti poslali na převýchovný výcvik. Každé slovo Vašeho šéfa se Vám zdá falešné? Máte pocit, že Váš pes se k Vám obrátil zády? :-D Tak to Vám s největší pravděpodobností chybí jen vitamin B. Respektive celá jejich řada v čele s vitaminem B1.

 

Jak je to možné?

Vitaminy skupiny B se aktivně podílí na naší psychice. Většina z nás si myslí, že vitaminů máme dostatek v naší stravě. Bohužel Vás v tomto ohledu zklamu, respektive přivedu do reality.

Například naše oblíbené jahody měli v roce 1985 o 85% více vitaminu C než po roce 2000. Ve stejných letech klesla hodnota vitaminu B ve fazolích o 77% a v banánech o 95%!

(Geigy Pharmakonzern, Switzerland (1985), Lebensmittellarbor Karlsruhe (1996), Sanatorium Oberthal (2002))

Dle WHO organizace nám v běžné stravě chybí až 50% vitaminů a 60% minerálů. A teď mi řekněte z čeho má naše tělo žít, kvalitně žít a ne jen chabě přežívat?

Ovšem, jedná se o obrovský byznys farmaceutického průmyslu, na který když jednou přistoupíte, je velmi těžké se z něho ve smyslu vedlejších účinků léků dostat. Vitaminy prodávané v lékárnách často nefungují tak kvalitně jako nekomerční výrobky. Ale hlavně: vitaminy nejsou tak skvělý byznys jako ostatní farmaceutické výrobky.

 

A u vitaminu B je to ještě zajímavější. Obecně si myslíme, že duševní zdraví je otázkou naší psychiky – jak vnímáme vlivy okolí. Avšak to, že věci vnímáme citlivěji, může být prvotně způsobeno vitaminovou nerovnováhou. Věděli jste, že lidem závislým na psychofarmakách nebo drogách se často podávají vysoké dávky vitaminu B? Funguje výborně jako antidepresivum. Jedná se o biochemický proces v lidském organismu, který závisí na tom, jak správně funguje funkce mozkových buněk a tzv. Neurotransmiterů. To jsou přenašeče informací v rámci nervové soustavy. Při vitaminové nerovnováze může téměř okamžitě dojít k narušení psychické stability. I dlouhodobé a hluboké deprese lze vyřešit kvalitním a dobře vstřebatelným vitaminem B. Z pohledu psychiky jde hlavně o vitamin B1 – tzv. Thiamin.

 

Jeho důležitost je i z důvodu, že si naše tělo nedokáže vytvořit jeho zásobu. Nutnost pravidelného doplňování je tedy samozřejmostí a u psychicky a fyzicky náročných prací nebo životních situací je možné dávky dle uvážení zvýšit.

Vitamin B má i mnoho nepřátel v podobě potravin. Černý čaj nebo káva jej zcela ničí.

Podávání vitaminu B pomáhá u starých lidí s obnovením krátkodobé paměti.

 

Nezapomeňte však, že vitaminy fungují pouze tehdy, pokud se vzájemně doplňují. Často jeden vitamin zvyšuje účinnost druhého.

 

Pokud stále máte pocit, že se celý svět spikl proti Vám, dejte si pořádnou dávku vitaminu B. Uvidíte, jak je okolní svět z ničeho nic jasnější a krásnější.