Co tak magického mě žene k tomu, abych ráno vstal v tu nekřesťanskou hodinu? A proč si nejdu lehnout brzy večer a zůstávám vzhůru do pozdních hodin? Proč si většina lidí odříkává sladké? Proč pracují přesčas? Ach ano, ta MOTIVACE :-)

Motivace nám pomáhá dosahovat cílů, které jsme si sveřepě stanovili. Dělá z NEMOŽNÉHO MOŽNÉ

 

Pozitivní motivace

Pomáhá nám analyticky uvažovat nad dosahováním našich cílů. Vymýšlíme díky ní konstruktivní řešení a dosahování cíle je často příjemná cesta. Je to vlastně jediná a správná motivace. Vzniká díky nám. Je tu pro nás. Sami si určíme cíl, který je pro naše žití dobrý. Dokážeme si získat lepší práci, láskyplného partnera, urovnat vztahy v rodině. Tato motivace je totiž poháněna naším duchem. A my – bytost-duše – máme jediný cíl. Cíl žít kvalitně, příjemně a tak, jak sami chceme.

Zároveň se jedná o nejsilnější motivaci. Vaše rozhodnutí – Váš záměr může být nejsilnější na světě. I proto se říká, že jsme bytosti, které se nemusejí ničím omezovat. Jediné co nás může omezovat jsme my sami. Na ničem ostatním nemusí záležet, pokud nebudeme chtít, aby to tak bylo.

 

Negativní motivace

Ivo Toman napsal knihu s názvem: Motivace zvenčí je jako smrad. Zprvu jsme se nad tím pozastavil. Vždyť je dobré, že Vás někdo podporuje a věří ve Vás. Ale poté mi to došlo. Je to motivace druhé osoby popřípadě motivace dokázat druhé osobě, že se neplete a že jste schopni dokázat co si jiní přejí. A to je trochu otroctví vlastní bytosti.  Necháte se svázat pozitivním myšlením druhé osoby. Nakonec nejste ani šťastní a často ani úspěšní v dané věci.

 

Jak (ne)ztratit motivaci?

Jsme zranitelní. Emoce nás zasahují více, než kterýkoli jiný živočišní druh. Možná je to druhem komunikace. Řeč vytváří slova, která mysl chápe ve vícero významech. Pak se stává, že člověk nepřijímá stejné informace, jaké jiná osoba vysílá. Možná, že jsme se jen za ta léta tolikrát sami zklamali ve svých činnostech, že je motivace cizí slovo. Ale pravdou zůstává, že člověk, sebevíce unavený životem, má vždy chuť a sílu sáhnout po příjemných zítřcích. Jsme totiž motivováni životem.

Podívejte se na rušnou ulici, i květiny si najdou malou skulinku mezi betonem a kameny a dokáží vyrůst na miniaturním kousku půdy. Chtějí přežít stejně jako vy. Jejich motivace je jasná. Pokud si tedy uvědomíme, že naší hlavní motivací nejsou peníze, hezký byt, dobrá práce, ale naše vlastní a kvalitní přežití, budou se všechny ostatní věci přizpůsobovat právě tomuto cíli.