V obojím se jedná o onemocnění kloubů. Většinou jim trpí starší část populace. Abychom dokázali správně pomoci, je třeba se v problémech lépe zorientovat.

 

Artróza – jedná se o degeneraci kloubu způsobenou mechanickým poškozením.

Artritida – jedná se o zánět kloubu velmi často způsobený nějakou infekční nemocí jako je salmonelóza nebo borelióza.

 

Onemocnění Artrózou není věc, která se stane ze dne na den. Většinou se jedná o desítky let zpět, kdy jsme byli ještě děti. Spontánní pohyb a pestrá strava je základní prevence. Bohužel je to v dnešní době velmi opomíjeno a tak místo toho aby si děti hráli venku na schovávanou, sedí za počítačem u nějaké nejnovější „střílečky“. A zde platí co zatěžuješ, to se vyvine a co nepoužíváš zakrní. Dítě pravidelným pohybem trénuje své držení těla ale také centruje klouby. Klouby se tak dostávají do správné polohy, kdy se chrupavka zatěžuje rovnoměrně a je minimálně opotřebována.

Artróza patří k věku, ale k opravdu vysokému věku. Ne tak, jak je to viděno dnes u 50-ti letých.

Většina z nás má oproti minulému století sedavé zaměstnání. Je třeba pamatovat na dostatek pohybu, jinak klouby zakrní a bolest se brzy dostaví.

Od akutní bolesti nám může pomoci svíce velikosti M. Přiložíme ji do místa bolesti kloubu a necháme vyhořet. Opakujeme 3x do týdne nebo do odeznění bolesti. Nezapomeňte že je potřeba teplo. Pokud již kloub bolí, není fyzická aktivita již vhodná. Lepší je odpočinek.

 

Naopak onemocnění Artrózou – často označovanou jako revma není mechanické, ale jedná se spíše o onemocnění imunitního systému. Při této nemoci buňky napadají tkáň a narušují kloubní výstelku. Výsledkem je bolest a otoky. Zprvu jsou napadeny menší klouby, postupně dochází až na kolena a kyčle. Nejlepší prevencí je samozřejmě udržení kvalitního imunitního systému. Základem je správné fungování jater a ledvin.

Při bolestech je možné aplikovat pravidelně svíce. Pokud se jedná o bolesti kloubů na rukou, stačí nám svíce velikosti S. U kyčlí nebo kolenních kloubů sáhneme raději po velikosti M.