Tradiční čínská medicína, stará několik tisíc let, má stále stejné poslání. Vytvořit rovnováhu mezi energiemi Jin a Jang. Rovnováhu mezi našimi emocemi, zdravými orgány a myšlenkami.
Květen je měsíc, kdy vše co bylo zaseto (emoce, plány, zdraví, vztahy) – je v rozpuku. Má největší energii a sílu. Je to tvořivá energie s kterou se musíme naučit pracovat. Srdce v sobě dokáže ukrývat lásku, radost z krásných věcí, pozornost a přátelství. Pokud se špatně uchopí, vzniká hořkost, zášť, hněv a závist. Energetické protipóly jsou u srdce jedny z nejčastěji viděných v dnešní populaci. Může za to asi uspěchaná doba. Naše srdce jsou pod neustálým tlakem.

Je to však jeden z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Během jedné minuty je schopno přečerpat kolem 5-ti litrů krve. Díky stahům rozvádí krev do mnohakilometrového oběhu cév. Proto je dobré se o srdce starat. Pokud selže srdce, ostatní orgány budou jen výsledkem dominového efektu. Kromě správné stravy je doslova závislé na lásce, radosti, úctě, kráse a uznání.

Podpořit srdce lze červenou barvou. Lidé, kteří tíhnout k nošení červeného oblečení mají srdce často oslabené. Jejich city jsou zraněné a potřebují věnovat mnoho lásky k uzdravení. Energie tak může být v srdci nedostatečná, ale může ji být i přebytek. Časté bušení srdce v kombinaci s nespavostí je zaručený recept na zmatek a hysterii. Oslabené srdce se projevuje návaly horka, potížemi se spánkem, vysokým či nízkým krevním tlakem, ale i nechutí k sexu.
Stav srdce lze velmi snadno vypozorovat z obličeje a jazyka. Lidé, kteří mají srdce přetížené, budou mít červenou špičku nosu – jako klaun. Stejně zbarvená bude špička jazyka. Pokud je jazyk bledý, můžeme vidět problém ve slabém krevním oběhu.
Energie srdce je nejsilnější mezi 11-13 hodinou. Ze zkušenosti vašeho okolí mi jistě dáte za pravdu, že se srdeční příhody dějí právě kolem poledne. Oslabená energie je většinou mezi 23 – 1 hodinou. Proto je důležité v této době již spát. Srdce jinak pracuje „přesčas“ a jeho hlavní emocí bude hněv a úzkost.
Srdce lze snadno podpořit i tělovými svícemi. Nesmíme ji však přiložit na srdce, nýbrž na reflexní bod. Na levé i pravé dlani je to za palcem v oblasti záprstní kosti. U nohy se jedná o podobnou oblast – ze strany u hlavního bříška na plosce.
Srdce lze podpořit i stravou, a to ve formě hořké chuti. Rukola je v tomto případě ideálním druhem salátu. Vhod přijde i česnek, zázvor, oregano, borůvky nebo ostružiny.
Párovým orgánem srdce je tenké střevo. Pokud budeme srdce pravidelně opomíjet, bude tenké střevo prvním orgánem, na kterém pocítíme problémy. Lidé s oslabeným tenkým střevem mají problémy se vstřebáním emocí a vše řeší až zbytečně do detailu.

A proto se mějte rádi a pravidelně lásku k sobě projevujte. Je to jediná cesta jak milovat i všechny ostatní kolem nás. Vaše srdce Vám za to jednoho dne poděkuje.