Strach – pro mnoho lidí skrytý nepřítel. Díky němu dokáží silnější ovládat ty slabší. Díky němu se bojíme udělat životní kroky, které nás mohou posunout dál. Strach je naše jediná překážka. Beze strachu bychom totiž byli schopni VŠEHO.

 

Kde se vlastně strach bere? Ano, bojíme se založit si vlastní firmu na zázraky, protože je tady přece tolik lidí, kterým to nevyšlo. Ano, bojíme se zamilovat do dalšího muže/ženy, protože je tady přece tolik lidí, kteří jsou zklamaní. A tak my všichni máme a vytváříme si vzorce pro život, které ani trochu nesouvisí s naším kvalitním přežitím. Naneštěstí máme tyto zkušenosti i my a ty jsou ty nejpevnější. Jsou v nás zaryty hluboko v mysli a kromě špatného pocitu způsobují i tělesné potíže. Jak se jich tedy zbavit? Nemyslet na ně jednoduše nejde, připomenou se nám v té nejhorší chvíli. Způsobí často nesmyslnou reakci našeho chování. Jak vyženeme kostlivce ze skříně? Zkusíme to tak, že najdeme zdroj Vašich obav.

 

Abychom pochopili jak funguje naše mysl, musíme pochopit z čeho se vlastně člověk skládá. Máte představu kdo vy vlastně jste? Já jsem přece já, to je jasné :-) . Co je to ale to já? Je to Vaše tělo? Mysl?

Myslíte si že Vaše mysl je ve Vašem mozku? Máte představu kolik obrázku je schopna Vaše mysl zaznamenat a uložit? Opravdu si myslíte že se to vejde do hlavy?

Dovedete si představit auto? Jakou má to auto barvu? Kde to auto je? Jak daleko od toho auta stojíte? Ukažte prstem, kterým směrem se od Vás auto nachází.

Dobře, tak jak tedy může být mysl uvnitř Vašeho těla, když vy jste tam?

 

Pojďme ještě dál. Dovedete si představit vánek nebo vítr na ruce, kterou vystrčíte z okýnka tohoto auta při jízdě? Cítíte to? Výborně. A teď si představte že prudce brzdíte protože Vám přes silnici přeběhla srna. Jedete 130km/h a musíte na místě zabrzdit. Jaký je to pocit? Zrychluje se Vám tep? Dokážete cítit jak Vás pás prudce škrtí přes hrudník? Slyšíte pískání brzd?

 

V žádném případě ve Vás nechci vyvolávat nepříjemné pocity. Ale představte si, že Vaše mysl operuje na základě těchto nebo podobných zkušeností. Má určité varovné kontrolky, které říkají: Tohle nedělej, do toho se raději nepouštěj, budeš zklamaný. Ve skutečnosti ale jen odkazují na nějakou událost, která je něčím podobná s tou současnou. Není k tomu ale reálný důvod. Vždyť tento muž/žena nejsou tím stejným, se kterými jste se před lety nepohodli. Šéf v nové práci, je úplně jiná osoba než Váš předchozí. Přesto Vaše mysl způsobí stejné somatické jevy jako v předchozí situaci. Začne Vás z ničeho nic bolet hlava. Najednou je vám zle od žaludku. Máte strach. Nehledě na skutečnost, že strach dokáže naši mysl ovládnout všemi možnými druhy emocí. Někdo začne být při strachu apatický, jiný agresivní nebo dotčený. Tyto emoce pak přenášíme do naší práce i soukromí. Vše co do té doby bylo v pořádku a normální se začne točit kolem této emoce.

 

Nyní ale víte, že tento strach není oprávněný. Zkuste se zastavit a přemýšlet? Kdy jsem se naposledy cítil takto ohrožený? Proč? Zkuste pátrat po své časové stopě v mysli a dojít k místu, kdy se Vám taková událost stala poprvé? Negativní náboj jakoby zmizí. Oslovíte tak pravého viníka. Nemůžete se přeci bát něčeho co jste nezažili. Nemůžete se ani bát něčeho co máte vyřešené. Nebojte se sebrat odvahu a podívat se pravdě do očí. Vy jste pánem a vy rozhodujete o tom jak budete úspěšní. Nenechte špatné životní zkušenosti mluvit za sebe.

 

Jste bytosti neomezených možností.