Myslíte si, že když jste v dětství prodělali plané neštovice, že je již nemůžete nikdy chytit? To jest bohužel omyl. Toto virové onemocnění se může vrátit ve formě pásového oparu. Způsobuje jej tentýž původce jako u planých neštovic. Virus se jmenuje Varicella Zoster a patří do kategorie herpesvirů. Tento vir v nás přetrvává celá léta. A samozřejmě čeká na oslabenou imunitu, aby mohl znovu zaútočit. Virus je uložen v nervových buňkách, těm se říká spinální ganglie. Virus se však neprojevuje puchýřky po celém těle, ale ohraničeným pásovým oparem.

 

Jak poznat, že jde o pásový opar?

Jedním z hlavních příznaků je menší vyrážka, zpravidla na hrudníku, bedrech, ale výjimkou není ani okolí očí. Do dvou dnů se na vyrážce začnou objevovat červené skvrny, ze kterých později vzniká puchýřek. Kůže velice svědí a to i v místech, kde opar není patrný. Později se dostaví šlehavá bolest. V části hrudníku má člověk pocit, jako by se mu bolest opírala až o hrudní kost. Pacient může mít stavy malátnosti a celkové slabosti. Není výjimkou že se dostaví zažívací potíže, avšak teploty se objevují jen zřídkakdy.

 

Co jej způsobuje?

Jak jsem se již zmínil. Pásový opar vznikne, pokud je naše imunita oslabená. A jak už tomu tak bývá, imunita nikdy není oslabená jen tak. Ve většině případech, prošli lidé obrovským stresem, který otevřel dveře tomuto zákeřnému viru. Když se na onemocnění podíváme ze strany duchovní příčiny zjistíme, že lidé před tím prožívali životní strach a jsou přecitlivělí. Často žijí s pocitem, kdy jakoby čekají, než něco praskne. Nevěří v přirozený běh života a snaží se neustále uměle zasahovat do věcí, které mají od přírody svůj vlastní rytmus. Mají pocit, že svět nemají pod kontrolou. Nejlepší prevencí je samozřejmě sebeláska a hlavně „ubrat z plynu“. Dokonalou mantrou je: „Jsem uvolnělý a usmířený, protože věřím v běh života. V mém světe je všechno v pořádku“. Věřte mi, pak kolem Vás může běhat stádo takových virů a ani jeden si Vás nevšimne, budete pro nemocný svět neviditelní.

 

Jak vyléčit pásový opar?

S léčbou není radno otálet. Při neléčení se totiž mohou problémy vléci týdny i měsíce a bolest neustupuje. Lékař většinou nasadí virostatika, která do týdne vir zaženou. Na vyrážku se používají různé mastičky, ale pozor. Postižená místa je třeba udržovat v suchu a teple. Ve chvíli, kdy pupínky praskají, je pacient velice nakažlivý a tak je třeba dodržovat správnou hygienu a nedělit se o ručníky apod. Skvělou prevencí a doplňkovou léčbou jsou vyšší dávky vitaminu B, C a zinku. Častým spouštěčem bývá i špatná strava. Opět jako u každé nemoci platí že strava je můj lékař. Pokud se již objevily puchýřky, je lepší počkat s různými přírodními olejíčky až po zaschnutí a částečném odeznění. Poté lze postiženou oblast mazat třeba meduňkovým krémem nebo výtažkem z třezalky. Vhodné je konzumování pivovarských kvasnic a česneku. Naprostou jedničkou pro hojení je pupalkový olej. Dokáže pomoci k obnově buněk, skvěle se vstřebává do lymfy a tak napomáhá ke snadnějšímu rozproudění imunity.

 

A co svíce? 

Pokud nejste ve fázi, kdy pupínky hnisají, můžete svíci použít. Doporučuji zvolit například velikost „M“ a přiložit ji hned vedle místa vyrážky. Svíce tak bude díky velikosti dostatečně účinná a zároveň ji nemusíte přikládat na citlivé místo vyrážky. Její hlavní výsadou je, že napomáhá při odstranění bolesti, která je při pásovém oparu velice nepříjemná.