Rituál je definovaný jako slavnostní zvyklost. Nepleťme si, ale zvyklost se zlozvykem nebo čímkoli negativním. Rituál je něco, co ulehčuje naše bytí a dává nám jistotu.

Rituály známe jako společenské události. Já si například vzpomenu na krájení jablka o Vánocích, nebo říkanku při velikonočním veselí. Takové rituály vznikaly v dobách, kdy na světe panovalo mnoho nejistoty ať už finanční, sociální nebo duchovní. Rituál byla věc, která v tu chvíli spojovala všechny. Bohaté, chudé, hloupé i inteligenty. Můžeme v něm spatřit jistotu, vřelost a hlavně opakovanost.

Rituály nám mohou pomoci i ve chvílích kdy se nám těžko rozhoduje nebo je to z nějakého důvodu náročné. Představte si takovou svatbu. Pro mnoho z nás je tento den či okamžik náročným krokem v životě. Vcházíme do neznámých polí a nevíme co nám společný život přinese. Takové krásné a znělé ANO je najednou jednoduchým stvrzením životní události. Rituály pomohou také v době, kdy někoho blízkého ztratíme. Naše smysly nemohou fungovat na plno a rituály, které je třeba pro ukončení jednoho životního cyklu udělat jsou v takové chvíli nezbytnou berličkou.

 

Je tedy jasné, že rituál je něco, co vnáší do našich životů řád. Často si je nemusíme uvědomit, dokud nám něco v jejich uskutečnění nezabrání.

Asi to znají ti, kdo jsou zvyklí ráno snídat. Nemožnost dát si svou oblíbenou kávu a koláč může být doslova destruktivním okamžikem, často trvajícím do chvíle, kdy nepřijde na řadu další rituál :-D

 

„Život se skládá z maličkostí“ nebo také „Raduj se z maličkostí“. Ano, přesně takové maličkosti, jako je pravidelná večerní procházka s Vaši milovanou polovičkou. Večerní čtení knihy u krbu. Nebo třeba i návštěva Vašeho oblíbeného fitness centra, kde si zacvičíte, jdete do sauny nebo si zaplavat. To jsou všechno věci, které děláme pravidelně, protože si život bez nich neumíme představit. Děláme je proto, že v nás uvolňují příjemné emoce nebo adrenalin. Do našeho těla se uvolňuje hormon štěstí serotonin. Taková záplava příjemných pocitů je doslova návyková.

Dělejte věci, které Vás baví a to s lidmi, které máte rádi. Pravidelná dávka serotoninu Vám prodlouží život, to garantuji J No, a já si teď jdu uvařit s manželkou náš oblíbený večer čaj.