V roce 1981  získal neurochirurg Roger W. Sperry Nobelovu cenu za výzkum mozkových hemisfér. Od té doby víme, že každá část mozku zpracovává jiné informace a jedná na zcela odlišných podnětech.

Levá hemisféra je naší analytickou myslí, je to centrum logiky. Na základě logiky, naučené vědy, dat a faktů dokáže utvářet závěry. Je to ta část mysli, která nám pomáhá s vyřešením matematického úkolu. Ovládá pravou polovinu těla.

Naopak pravá mozková hemisféra ovládá levou část těla. Obsahuje naši intuici, cit pro umění či hudbu, fantazii a hlavně emoce. Díky ní prožíváme emoce radosti i úzkosti. Protože je tvořivá a bez předsudků je to základní střed pro všechny vynálezy a objevy. Bez ní bychom neměli žárovku, parní stroj ani letadlo!

Ideálním stavem je docílit harmonie mezi pravou a levou mozkovou hemisférou.

Bohužel u většiny lidí je vždy jedna dominantnější.

Ženy jsou často ovládány pravou hemisférou, muži levou. Ženy jsou plné emocí, estetiky a citu k umění. Muži zase uvažují logicky, konkrétně a ekonomicky.

A zde se dostáváme k jádru „pudla“. Ani jedna z hemisfér vlastně není dobrá nebo špatná. Jde jen o to kdy a jak ji využíváme.

Například u podnikatele, kterému byznys funguje, bude používat levou mozkovou hemisféru ve svůj prospěch. Bude říkat, že nikdy neriskuje, že má na vše tabulky, grafy a rozbory. Svou chytrostí dotahuje věci do detailu. Zajímají ho čísla, čísla a jenom čísla.

Pokud bychom si naopak vzali model učitelky v mateřské školce a vnutili jí levou mozkovou hemisféru – stane se tragédie. Přestane v dětech vidět rozdíly. Dítě jako dítě, kus jako kus. Bez emocí, citu a fantazie. O rozvoji dítěte jako jednotlivce nemůže být ani řeč. Taková učitelka bude věčně naštvaná, protože děti se nebudou chovat podle jejího logického vzorce a nebudou zapadat do systému.

Právě proto, že používáte mozkovou hemisféru, která Vám vlastně škodí, tak jste třeba nešťastní a bezmocní. Pokud jste si říkali, že byste rádi opustili zaměstnání a místo toho začali kreativně něco tvořit, dost možná, že Vás kdysi učila právě ta argumentativní učitelka. Levá část mozku Vám říká, ať se držíte „dobrého bidla“ a neriskujete jisté zaměstnání. Udupává Vaši kreativitu, Vaše vnitřní dítě. Pokud tedy trpíte pocitem úzkosti, protože jste nešťastní ve své „logické“ práci, bylo by dobré vypustit ven z těla/duše vaše naivní dítě bez předsudků. Upustit uzdu fantazii. Vaše levá hemisféra již nemá právo diktovat a zakazovat, že to drahé auto či krásný dům přeci nemůžete mít. Můžete. Můžete si dovolit využívat obě části mozku ve chvíli, kdy se Vám to hodí. Zapomeňte na pochybnosti. To jen logická mysl něco nelogicky vydedukovala na základě špatných zkušeností.

Přeji Vám mnoho úspěchů a přátelské vztahy s Vaší myslí :-)