Přesto, že výčitky mýváme sem tam všichni, primárně jimi trpí ženy. Bude to i tím, že se velmi starají o emoce a pocity lidí kolem nich, více než muži. Čím to?

Představte si následující: Jedete na dovolenou a víte, že jste nestihli dodělat práci, kterou za Vás musí udělat kolegové. Nedáte dítěti do školy svačinu, protože jste si musela primárně vyfoukat vlasy. Šup a další výčitky. Manžel přijde z práce unavený, nemluví. Vy si vzpomenete na to, že jste mu ráno připálila omeletu a mysl už hned vytváří dedukci kde na Vás ukáže špinavým prstem. No opravdu by mě zajímalo, kde se v nás toto bere.

Pamatuji si, jak jsem jako malý rozbil talíř nebo hrneček a měl pak výčitky svědomí. Jde právě o tem nepříjemný pocit. Jako byste stáli před soudem. V břiše Vás to šimrá a tlačí. Polévá vás horkost. Čekáte na reakci okolí a modlíte se, aby byla co nejméně trestuhodná. Dříve to bylo rozbité nádobí, teď můžeme mít stejný pocit při způsobení autonehody. Vaše mysl prostě nebyla právě tam a tehdy. Pravděpodobně jste v mysli přemítali nějaké výčitky svědomí. To se nám ten kruh, ale nebezpečně uzavírá, že?

Skoro všichni na téhle planetě chodí, jakoby byli bez duše. Ty obličeje! Vidíme je v metru, v tramvaji, v práci, na ulici. Tváří se tak prodavačka, instalatér ani Váš šéf není výjimka. Víte na co se všichni v mysli dívají? Na minulost. A věřte, že pokud se neusmívají, je ta minulost velmi nepříjemná. Tok myšlenek vytváří samá „kdyby“. O nějakém uvědomělém bytí „tady a teď“ nemůže být řeč. A tak se nepříjemné pocity stále nabalují až skrze ně není vidět. Život bez výčitek si lze užít pouze životem v přítomnosti se zaměřením na budoucnost. Výčitky jsou oborem minulosti. Dnes již pro Vás nemají místo. Vím, že je to těžké, ale výčitky do budoucnosti jednoduše nepatří. Nemůžete si vyčítat něco co se ještě nestalo.

Lidé s pocitem viny často očekávají trest. Žijí v neustálé křeči, která je sužuje. Jejich vnímání vytváří život, kde nemohou být nikým milováni. Ženy si velmi často dokáží najít partnera až poté, co jsou schopny sami sobě odpustit. Do té doby může vzniknout emoce natolik silná, skoro jako by vytvořila neviditelnou zeď nebo bublinu. Je potřeba si uvědomit, že jsme dokonalé bytosti, byť chybující.

Dovolte sami sobě dělat chyby. Chybovat je lidské. Podívejte se na situaci, která Vás trápí. Pokud jste ji v dané době nemohli nijak ovlivnit bez jakéhokoli kdyby, pak jsou výčitky zcela zbytečné.
Mějte se rádi drazí přátelé.