Babička často říkávala: „Myslet, znamená h….vědět“.

Staří lidé v mých očích vědí víc něž si myslí. Také myslí méně, než současná generace a to je důvod, proč více vědí. Je to jasné, protože méně myslí.

Ať se Vám tato úvaha zdá jakkoli pomatená, tak Vám k ní dám více svého hlediska a třeba pak Vám smysl dávat začne.

Všimli jste si někdy toho, že všichni neustále myslí?

Představme si třeba Frantu.

Franta ráno vstane, dojde si na záchod, vyčistí si zuby a nasnídá se. U snídaně myslí na to, že se moc nevyspal a že ten den v práci bude stát za starou belu.
Pak prohodí pár uštěpačných poznámek se ženou, která mu citelně dá najevo, že se jí něco nelíbí no a Franta jde do práce. Cestou do práce myslí na to, co ta jeho žena. Jestli mu náhodou není nevěrná, když je na něj odměřená a s kým asi večer telefonovala. Pak přijde do práce a zase myslí na to, jak se málo vyspal a jestli jeho žena je opravdu v práci, jak říkala. Pak přemýšlí nad tím, co bude dělat večer, až půjde z práce a jestli se staví na „jedno“ nebo ne. Den v práci uteče a cestou domů myslí na to, že v té práci je to takové a makové a co s tím bude dělat. Přece nemůže takhle fungovat do nekonečna. Přijde domů a přemýšlí nad tím, jestli zhasnul světlo v kanceláři a jestli ten poslední e-mail odeslal nebo ne. Během toho přemítání si ani nevšimne, že jeho žena se postarala o chod domácnosti a vyparádila se, aby si udělali hezký večer. Franta se rozhodne jít spát no a nedá mu spát co ta práce a žena a co zítra a včera a pořád dál a dál přemýšlí.

Myslím si, že obdobný scénář znáte všichni. Představte si situaci, kdyby Franta soustředil svou pozornost na to, co právě dělá a ne na to co bylo nebo bude. Představte si kdyby vnímal ono „teď“ a přestal by pořád na něco myslet. Jak by začal vnímat svět kolem sebe? Svou ženu, práci, spánek … ? To je otázka pro Vás.

Takže se vracím k tomu slavnému babiččinu výroku „Myslet, znamená …  vědět“ .

Pokud budete neustále na něco myslet, co bylo, co bude, co má být, co se mělo stát atd., tak jednoduše řečeno nebudete vědět vůbec nic, protože Vaše pozornost bude všude a nikde.

Dejte na moudrá slova babiček, přestaňte myslet a začněte vědět. Informace doslova proudí všude kolem Vás. Stačí jen přestat myslet a soustředit se na to co je tady a teď.