Měsíci červenu vládne tenké střevo a s ním párový orgán srdce. Tenké střevo je z pohledu trávení potravy jedním z nejdůležitějších orgánů.  Nachází se mezi žaludkem a tlustým střevem. Díky němu dochází k dokonalému trávení bílkovin, tuků a sacharidů na jednodušší látky. Následně se látky vstřebávají do krevního řečiště.

Právě tenké střevo, pokud funguje správně, rozhodne, zda živiny budou vstřebány nebo se vyloučí ve formě stolice. Pokud je však naše tělo oslabené, bude tenké střevo fungovat spíše jako vstupní brána pro toxiny a cizorodé látky.

 

Tenké střevo se skládá ze tří částí: dvanáctník, lačník a kyčelních. Věděli jste, že plocha tenkého střeva je skoro stejně velká, jako tenisový kurt?

Proto, abychom tenkému střevu ušetřili těžkou práci, je třeba konzumovat lehce vstřebatelnou stravu s dostatkem vlákniny a vody.

A co tedy tenké střevo zatěžuje? Například maso a mléčné výrobky. Tráví se dlouho a ve střevě mohou začít nevstřebané části potravy hnít. Z toho důvodu si na jídlo nechte dostatek času a nestresujte se. Nepomůže to nikomu a Vaše tenké střevo Vám to dříve či později “spočítá” nějakou nepříjemnou chorobou.

 

Nejčastější onemocnění bývá průjem a v závažnějších případech Crohnova choroba. Průjem není jednou za čas pro organismus nebezpečný. Ale opakované průjmy způsobí, že tenké střevo nedokáže rozlišit, co si ze stravy vzít jako dobré a co naopak pustit pryč.

 

Do těla se mohou dlouhodobě ukládat nežádoucí látky. Všechny mají původ ve špatném psychickém stavu. Znáte pojem: “Podělat se strachy”? Vychází právě z tohoto důvodu. Strach a obavy ovlivňují hormonální činnost našeho těla a úměrně tomu zasáhnou naše tenké střevo. Občasné průjmy například před zkouškou nebo jednáním mohou do budoucna znamenat nepříjemný problém. Lidé s oslabeným tenkým střevem mají tendenci se ve věcech “pitvat”, vše řešit do detailu a za každou cenu musí vše pochopit. Častou výmluvou bývá: „Nemluv mi do mého života a starej se raději o sebe“. Jednoduše nechceme ve věcech vidět to dobré a brát život tak, jak je.

Řešením může být, nechat věci prostě plynout a zbavit se přílišné zodpovědnosti za věci, které nám nenáleží.

Crohnova choroba může značit i několikaletý problém v rodině a ve vztazích.

Emoce mohou zapůsobit i opačným směrem a vytvořit zácpu. Dlouhodobá zácpa se může projevit ve formě obezity, která nemá zjevnou příčinu.

Jak poznáte, že Vaše tenké střevo potřebuje pomoci? Jedním z ukazatelů je zduřelá vnitřní strana rtu. Můžeme si být jisti, že je prostředí ve střevě překyselené.

 

Za velkého pomocníka při léčbě tenkého střeva lze považovat kvalitní oleje jako je například lněný olej. Snažte se konzumovat lokální potraviny, které zrovna rostou. Masu se snažte vyhnout, ale pokud si jednou za čas pořádný kus masa nejste ochotni odpustit, snažte se jej připravit alespoň v bylinkách a na zdravých tucích.

 

Motto pro měsíc červen:  Přijměte své tělo a mysl takové, jaké je.