Velmi diskutované téma v poslední době, nemyslíte? Z jedná strany se na nás hrnou reklamy s informací, že je třeba se nechat odčervit, jinak je s námi „ámen“. Z druhé strany se na nás valí informace, jaká je to hloupost. Že parazity mají zvířata a ne lidé…

 

V následujícím článku se Vám pokusím nastínit svůj názor a své teorie. Obrázek si již ale musí každý udělat sám.

 

V prvé řadě: Parazit je živý organismus parazitující na jiném těle (organismu). Je zcela jedno zda jím je, pes, kočka, morče, rybička nebo člověk. Vybírá si prostředí jemu nejvhodnější. Stejně tak parazit, může mít parazita. Takže ano, lidé mohou mít parazity, pokud jim vytvoří vhodné prostředí ve svém těle.

 

Dobře, teď jsme připustili, že parazity můžeme mít. Kde se ale berou? Žijeme ve střední Evropě, kde je skoro všude dodržována vysoká hygiena. Pitnou vodou se dokonce sprchujeme.

A tady je právě ten zádrhel… Parazité dokáží přežít až několik týdnů než se někde zachytí. Kromě všeobecně známého syrového masa jej můžeme získat i ze vzduchu. Ani vegetariáni tak tomuto fenoménu neutečou. Mnoho parazitů najdeme ve zvířecích výkalech na ulici. I když jejich majitel exkrementy odstraní, zůstává na chodníku stále povrch se zárodky, které vítr roznáší do okolí a my je pak dýcháme na „čerstvém“ vzduchu. Dětská pískoviště, letní koupání v rybníku, chůze naboso to je jen strohý výčet možných setkání s parazitem.

 

Stále ale někomu nemusí dávat smysl že by se v nás parazit takzvaně řečeno usadil a parazitoval na nás několik dní. No může to být i několik let. Ve finále parazitovi jde také o přežití, jako nám, udělá pro to maximum.

 

Nejvhodnější prostředí je pro ně toxické a překyselené. A naší běžnou potravou tomu bohužel jen přispějeme.  Jak se tedy stravovat?

  • Pokud to jde, potraviny chvilku převařte, zničíte tak velkou část plísní a mikroorganismů
  • Vynechte ze stravy pšenici, mléko a cukr. Tyto tři potraviny působí ve velké míře jako jeden velký toxin pro naše tělo.

 

Alespoň 2x do roka se odčervěte. Máte domácího mazlíčka? Se svým psem také chodíte na odčervení…co byste řekli, že je ve Vás, když jste se neodčervili za celý život? Výborně působí proti parazitům ořešák americký, pelyněk a hřebíček. Na trhu je již mnoho produktů. Ty nejúčinnější často seženete jako doplněk stravy.

 

Nejznámější parazit? Tasemnice

Ano tasemnici zná asi každý a většina masojedlíků si na ni vzpomene při konzumaci tataráku. Tasemnice žije v tenkém střevě. Velmi nebezpečný je způsob jejího uchycení v těle. Okolo celé hlavičky má malé „háčky“ díky nimž je ke stěně střeva uchycena. Tyto háčky dráždí sliznici  a tedy tenké střevo. Tasemnice dokáže vyrůst z jediného článku, je tedy náročné se jí zbavit. Z každého článku se uvolňují nová vajíčka.

Co již ale nevíme, že i její larvální vývoj může probíhat v lidském těle. Larva tak nemusí být jen v tenkém střevě ale i ve svalech, plicích, srdci, míše atd.

 

Závěrem bych rád řekl, že komplexní vnímání našeho zdraví zahrnuje i parazity a jejich odstranění. Není třeba panikařit. Parazité tu s námi byli a asi vždy budou. Jen je třeba najít určitou harmonii mezi tím co je zdravé a co už ne.