Vděčnost není jen nejvyšší ze všech ctností. Vděčnost je pramenem všech ctností.

Cicero

 

Cicero správně vystihl popis a význam slova vděčnost. Aby ne, byl to velmi známý římský řečník a filosof.

Doba je o několik století dál ale i nyní zapomínáme jak důležitou roli v našem životě hraje vděčnost. Práce, škola, povinnosti všeobecně zasahují do našich životů a utvářejí pohled na svět, který se může zdát jakoby v mlze, mírně šedivý.

Každá doba sebou nese vzestupy a pády a určitý vzestup společnosti můžeme v tomto rozporuplném čase vnímat i my. Společenské problémy vytvářejí mnoho alternativních pohledů na svět. Lidé se začínají více otvírat a to nejen nasloucháním ale i srdcem.

Studená zima přináší vděčnost za slunečné odpoledne. Příjemná procházka s rodinou přináší vděčnost za lásku k blízkým. Pracovní úspěch přináší vděčnost a pokoru k práci, kterou vytváříme. Vděčnost ale není tématem jen pro vnější okolí.  Vděčni musíme být i sami k sobě. Až moc se zaměřujeme na to, jak nás vnímá okolí. Co si asi pomyslí? Systém nám vytyčil pravidla nejen pro život ale i pro morální hodnoty. Z úspěchu se nedokážeme dlouho radovat a za neúspěch se až příliš trestáme.

Velice mě pobavila a zároveň usměrnila má známá, která říká: „Když se ti něco povede, dej si velkou zmrzlinu. Když se ti něco nepovede, dej si malou zmrzlinu – za tu snahu, že jsi do toho vůbec šel“. A má pravdu. :-) Není třeba se utápět v negativních emocích. Život je jen hra a je na nás, jak ji budeme hrát. To je třeba si každé ráno opakovat. Každý den přináší nové příležitosti, nové možnosti a nové výzvy ke hře života. Buďte vděční, třeba jen za to, že můžete tuto hru začínat každý den zas a znova.

Má zkušenost je taková, že se snažím rychle svých cílů dosahovat a pak zapomínám být vděčný sám k sobě za to, co jsem dokázal. Jednou za čas si píši do deníku, vše co se mi povedlo. Ve chvílích, kdy snad nejsem spokojený nebo mám hlavu plnou otázek k vlastnímu já – otevřu tento deník a připomenu si, jak se mi zadařilo. Něco Vám povím, ono to pomáhá. :-)

Zdravím Vás a buďte vděčni sami k sobě.